Şamaxı və Lahic turu
Şamaxı və Lahıca bir günlük maraqlı tur həm coğrafi, həm də tarixi baxımdan Azərbaycanın dərinliklərinə səyahətdir. Burada siz Müsəlmanların görməli yerlərini görəcək və bölgənin tarixi haqqında çox şey öyrənəcəksiniz. Burada qonaqlar təxminən min il əvvəl əsl möcüzənin baş verdiyi yerə ekskursiya edəcəklər. Çox vaxt “Kiçik Petra” adlandırılan mənzərəli dərə “Diri Baba” tarixi məqbərəsi ilə məşhurdur. Məqbərə fəal dini bina olduğundan, onu təkcə turistlər deyil, həm də zəvvarlar ziyarət edirlər.
Şamaxı şəhəri orta əsrlər Şirvan dövlətinin qədim paytaxtıdır. Azərbaycan poeziyasının və üzümçülüyünün mərkəzlərindən biri olan bu şəhərdə qonaqlar Cümə məscidinə ekskursiya edəcəklər. Qonaqlar qədim antiseysmik texnologiya əsasında hazırlanmış möhtəşəm memarlıq quruluşunun divarlarının olduğu əraziyə gedəcəklər. Qafqazda 743-cü ildə tikilmiş ilk müsəlman məbədinin ziyarəti turistləri Azərbaycanda İslam tarixi və məscidin özünün tarixi ilə tanış edəcək.
Daha sonra yerli sənətkarların müxtəlif suvenirlər və məişət əşyaları hazırladıqları, istehsal texnologiyası nəsildən-nəslə ötürülən xüsusi yerli şarmı və emalatxanaları ilə məşhur olan dağ kəndi Lahıca səyahət edəcəksiniz. Şamaxı və Lahıca bu qeyri-trivial bir günlük tur sizə Azərbaycan mədəniyyətinin bütün istiqamətlərini açacaq.

Shamakhi and Lahij vilage tour
A fascinating one-day tour to Shamakhi & Lahij is a journey deep into Azerbaijan, both geographically and historically. Here you will see Muslim's sights, and learn a lot about the history of the region. Here guests will have an excursion to the place where a real miracle happened about a thousand years ago. The picturesque ravine, which is often called "Little Petra", is famous for the historical mausoleum "Diri Baba". It is visited not only by tourists, but also by pilgrims, since the mausoleum is an active religious building.
Shamakhi city is the ancient capital of the medieval state of Shirvan. In this city, one of the centers of Azerbaijani poetry and viticulture, guests will have an excursion to the Juma Mosque. Guests will find themselves in the walls of a grandiose architectural structure made according to ancient antiseismic technology. A visit to the first Muslim temple in the Caucasus, built in 743, will introduce tourists to the history of Islam in Azerbaijan and the history of the mosque itself.
Then you will travel to the mountain village Lahij, which is famous for its special local charm and workshops, where local craftsmen make various souvenirs and household items, the production technology of which is passing down from generation to generation. This non-trivial one-day tour to Shamakhi and Lahij will open all the directions of Azerbaijani culture to you.